xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Konut Kredisi Yapılandırması Nedir?

Konut kredisi kullanarak konut alanlar faizlerin yüksek olduğu dönemde karar vererek konut almışsa kredi faizleri düştüğünde kredi yapılandırması yapabilir. Konut kredi yapılandırma faiz oranlarının düşüşte olduğu dönem aralığında, kredinin çekildiği faiz oranından daha düşükse yapmak en mantıklısıdır. Yeni faiz oranlarıyla yeni kredinin tahsis edilmesi aylık ödenen taksit miktarını da düşürecektir. Kredi yapılandırırken yapılandırma masraflarının ne olacağı ve ilk başlanılan şartlara göre avantaj getirecek mi? Değerlendirmesinin iyi yapılması gerekir. Krediyi yeniden yapılandırma, yeniden finansman anlamındadır ve refinansman olarak adlandırılır.

birevim peşinatsız ev

Faizsiz konut projeleri kapsamında bulunan bankanın inşaat projeleriyle anlaşması sonucunda verildiği kredi türüdür. Faizsiz olduğu için refinansman yani yapılandırma kapsamına alınmaz. Refinansman, faiz oranıyla kredi alan kişilerce uygulanır. Son dönemde refinansman bankalara olan talebi artırmış ve faiz oranları düşüşte olduğu zaman konut kredilerini yapılandırmak isteyenlere avantajlar sağlamıştır. Konut Finansmanı Sözleşme Yönetmeliği’ne göre yeniden yapılandırma herhangi bir engele sebep olmaz. Konut kredisi yapılandırma eski çekilen kredinin kapatılarak kalan tutar üzerinden borcun yeni ve düşük faiz oranıyla yapılandırılmasıdır. Yeniden yapılandırma yapılacağı zaman sadece krediyi ilk çekilen banka değil başka banka ile yeni bir anlaşma şeklinde de yapılabilir. Söz konusu konut kredisini başka bankaya taşıyanlar aynı şartlar altında taşınmaza ipotek konularak tahsis edilir.

İçindekiler

Konut Kredisi Yapılandırmasının Avantajları Nelerdir?

Yeniden yapılandırma yapmak için mevcut şartlara bakılmalı ve ilk başlanılan şartlara göre avantajlı olup olmadığı gözden geçirilmelidir. Yeni yapılandırmanın avantajlı olması için faiz indirimi ve yapılacak masraflarda karın yeniden yapılandırma masraflarından daha fazla olmasına dikkat edilmelidir. Krediyi yeniden yapılandırmak daha az faiz ödenmesine, düşük faizlerden yararlanmaya sebep olabilir. Kredi yapılandırmanın bir avantajı da faizlerin düşmesi aylık sabit ödemeyi düşüreceği için ödeme ay sayısını kısaltarak borcu daha erken kapanmasını da sağlayacaktır. Faizsiz konut almak isteyenlerin de kısa vade de bankalardan temin edecekleri kredilerde avantajlı hale gelebilir.

Refinansman Nasıl Yapılır?

Yeniden yapılandırmak için mevcut bulunan banka yerine şartları ve faizi daha düşük olan bir diğer banka da tercih edilebilir. Bu sefer borç diğer bankaya geçecek ve ödemeler o bankaya yapılacaktır. Kredinin başka bankaya transfer edilmesi için diğer bankaya erken kapama cezası ödemek gerekeceğidir. Çalışılan banka da krediyi kapattırmamak adına faizini çekilecek bankaya göre de yapılandırabilir. Bankaların krediyi erken kapama cezası %0.20 oranında komisyon olduğu da yapılacak hesaplamalarda dikkate alınması gerekir.

birevim
Paylaş

6 Comments

 1. Hasan Özkan Reply

  Konut kredisini yapılandırınca kkb de güzel bir etki yapmıyor maalesef, olumsuz bir etki olarak işliyor ve kredi çekmenizi engelliyor

 2. Adem Özer Reply

  Konut kredisi yapılandırmak hem yapılandırma faizi hemde bankalardan kolay kolay bir daha kredi çekememeniz anlamına geliyor

  1. admin Reply

   Merhaba Süleyman Bey,
   Bankalarla ilgili yaptığınız her mali işlemin ufakta olsa kredi puanına etkisi olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × four =

Güvenlik Sorusu

8 x 5?