xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Konut Sahipleri İçin Vergi Kalemleri

Konut sahibi olmak hemen hemen her bireyin hedefidir. Kendi evinde oturmak hayali ile birçok kişi gerek birikmiş parası gerekse konut kredisi kullanarak konut sahibi olurlar. Fakat bilindiği gibi taşınmaz mal varlıklarında ödenmesi gereken vergiler mevcuttur. Ev, dükkân veya arsa gibi taşınmazların hepsinde vergi yükümlülüğü bulunur. Bu vergiler konutun ya da taşınmazın bağlı bulunduğu belediyeye yapılır.

birevim peşinatsız ev

Taşınmaz mülk sahiplerinin her sene düzenli olarak ödemek zorunda oldukları bir takım vergiler söz konusudur. Yıl içerisinde eşit iki taksit olarak ödenmesi gereken vergi tutarı, konutun konumu ve değerine bağlıdır. Her yıl ilgili belediyelerin yetkilileri tarafından sistemde her mülke bu tutar borç olarak kayıt edilir. Vadesi süresince ödenen vergi tutarı ilgili tapu sahibinin belediyedeki hesabından düşülür. Taşınmaz mülk sahipleri bu vergi tutarlarını e devlet sisteminden öğrenebilirler.

Her emlak vergisi ve arsa vergisi ödemeleri mart ayında başlar. 31 Mayıs gününe kadar süresi bulunur. Eğer son gün hafta sonu veya tatil gününe denk gelir ise, son gün bir sonraki mesai günü olarak kabul edilir. Genellikle belediyelerin vezneleri vergi ödeme günleri söz konusu olduğu dönemlerde cumartesi günleri mesai yapmaktadır. Vatandaşların ilgili vergileri sorunsuz ödemeleri için sistemler çalıştırılmaktadır. Son yıllarda ülkemizde kurulan sistem ile her belediyenin web sayfasından belediyelere ödenmesi gereken her türlü vergi ödeme işlemi yapılabilmektedir.

İçindekiler

Çevre Temizlik Vergisi

Konutlar için belediyeler tarafından alınan vergi kalemlerinden biri de çevre temizlik vergisidir. Çevre temizlik vergisi ödemeleri bir sonraki yılın 3. Ayı sonuna yapılmalıdır. Yani 2018 yılına ait çevre temizlik vergisi ödemesi 31.03.2019 günü sonuna kadar ödenmelidir. Yine tüm vergi ödemelerinde olduğu gibi eğer son gün resmi tatil ya da hafta sonuna denk geliyor ise ilk mesai günü ödemenin son günüdür.

Değer Artış Vergisi

Değer artış vergisi ev satın alan bir şahsın 5 yıl içerisinde aldığı konutu başka birine satması halinde ödenmesi gereken vergidir. Bu verginin tutarı evin alındığı seneki ÜFE oranı ile sattığı gündeki ÜFE oranı arasındaki fark hesaplanarak belirlenir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × two =

Güvenlik Sorusu

5 x 8?