xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Mersis No Nedir?

Mersis No, 16 haneli bir numara olan Mersis no, merkezi bir sicil kayıt sistemidir. Kısaltılmış hali olarak “mersis” şeklinde okunan merkezi sicil kayıt sistemi ticari işletmelerin ve tüzel kişiliklerin kaydının bilgisini elektronik ortama aktaran bir bilgi sistemidir. Şirketlerin sadece kaydı değil değişiklik durumları da bu elektronik sisteme dahil edilir. Ticari işletme ve tüzel kişiliklerin terkin işlemlerinin de kayıtlı olduğu bilgi sistemine mersis denir.

birevim peşinatsız ev

Mersis Sistemi Nasıl Kuruldu? Amacı Nedir?

Mersis no nedir? sorusu cevaplandıktan sonra Mersis sisteminin nasıl kurulduğuna kısaca göz atalım. 16 haneli bir numara olan mersis no ilk olarak 19.04.2010 senesinde denenmiştir. Mersin Ticaret Sicili Müdürlüğü’nün bu uygulamayı ilk kez denemesini takiben 2015 tarihinden sonra diğer ticaret sicili müdürlüklerinde de kullanılmaya başlandı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın desteklediği mersis uygulaması ile şirketlerin aktif olup olmadıklarını öğrenmek mümkündür. Bir şirketin borcu var mı diye araştırırsak mersis numarası ile bu bilgilere ve işletmenin ticaret sicil kaydına ulaşabiliriz. Firmanın mersis numarası ile elektronik sisteme kayıtlı olan yukarıdaki bilgilerine ulaşmak mümkündür. Mersis no ile teknolojik bir kolaylık sağlanmış, eskiden Ticaret Sicil Müdürlükleri’nden araştırılan firma bilgileri tek bir numara ile öğrenilebilir hale gelmiştir.

Mersis Numarası Almak İçin Yapılması Gerekenler

Mersis numarası şirketlerin alabildikleri bir numaradır. Açıklayıcı olması açısından şirketlerin aktif olup olmadığı, borcu olup olmadığı ve şirketin aktif olup olmadığı ve ticaret sicil kayıtları bilgilerinin öğrenilebileceği ortak bir veri havuzudur. Ticaret kanununun bir hükmüne göre, 2014 yılından beri Mersis no kullanımı kanunen zorunludur. Yasal bir işletmenin kendi adına belirlenen bir mersis numarası vardır. Bu numarayı öğrenmek için Gümrük ve Ticaret Bakanlığının internet sitesinden giriş yapılması gerekmektedir. Sicil no ile kayıt işleminizi tamamlayıp formu doldurduktan sonra sitenin yönlendirmeleri ile mersis numaranızı öğrenebileceksiniz.

Mersis Numarası İşletmenin Yapısına Göre Farklılık Gösterir mi?

Eskiden şirketlere mersis yerine mtk numarası verilmekteydi. Mersis no nedir? sorunun bir başka cevabı; şirketlerin bazı bilgilerine online ulaşılabilen bir bilgi sistemidir denilebilir. Şirket şahıs şirketiyse mersis numarası TC kimlik numarası ile başlar, Anonim ve limited şirketlerde “O” ile başlar.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Beste Aksoy Reply

    Mersis numarasının aslında olması çok güzel, herhangi bir firmayla ilgili şikayette bulunacaksanız bu numarayla şikayet etmeniz halinde çok daha hızlı sonuçlanıyor olaylar

  2. Yaşar Çakır Reply

    Mersis numarası sistemi son zamanlarda çok bilinmeye başladı ve çok iyi oldu açıkçası firmalarla ilgili herhangi bir şikayet/öneri de bu numarayı bilmeniz yeterli oluyor

  3. Muhammet Öztürk Reply

    Mersis numarası sistemi aslında uzun yıllardır var diye biliyorum ama son zamanlarda kurumları takip amaçlı çıkarıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 − 11 =

Güvenlik Sorusu

4 x 2?