xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Mevzii İmar Planı Nedir? Mevzii İmar Planı Kimler Yapar?

Lokal parselde yapılan planlama ve değişikliklere Mevzii imar planı denmektedir. Bu tarz imar planları diğerlerine oranla farklı ve değişik olduğu için bu şekilde yapılır ve farklı isimlendirme olmaktadır. İmar planları ile bütünleşmeyecek yapılarda olması nedeniyle böyle bir işlem yapılır ve süreç böylelikle başlamış olur.

birevim peşinatsız ev

Mevzii imar planı nasıl yapılır? Diye merak edenlere ise hemen açıklayalım. Mevzii imar planı yönetmeliğindeki kurallar geçerli olmakla birlikte “Plan Yapımına Ait Esaslara Dair Yönetmelik” hükümleri uygulanmaktadır. Var olan mevcut yerleşim alanlarının yetersiz kalması ya da ek alanlara ihtiyaç olması gibi durumlarda ortaya çıkan farklılıklarda vardır.

İmar Planlarının Yapımını Yükümlenecek Müellif ve Müellif Kuruluşlarının Ehliyet Durumlarına Ait Esaslar yönetmeliğince mevzii imar planı ile alakalı değişiklikler olmaktadır.  Plan hazırlanması ise biraz uzun sürmektedir. Ayrıca bazı önemli evraklar da talep edilir. Bunlar 1/1000 ölçekli koordineli arsa çapı, tapu kayıt örneği, arsa kooperatife ait ise, kooperatif ana sözleşmesi ve üye sayısı, jeolojik etüd raporu, teklif planları, plan inceleme harcı, müelliflik kaydı, plan açıklama raporu ve ÇED Yönetmeliği çerçevesinde gerekiyorsa ÇED mutlaka teslim edilmelidir.

Mevzii İmar Planı Kimler Yapar?

İmar planı ya da mevzii imar planının kimler tarafından yapılacağı yönetmelikte açık bir dil ile ifade edilmiştir. ‘İmar Planlarının Yapımını Yükümlenecek Müellif ve Müellif Kuruluşlarının Ehliyet Durumlarına Ait Esaslar’ yönetmeliği konuyla alakalı önemli detayları belirtse de sizlere kısa ve net şekilde anlatalım.

Mevzii imar planı kişilerin kafasına göre yapılamaz. Bu süreçte rol alacak kişilerin mutlaka belirli bir eğitim seviyesinde olması ve bu iş ile alakalı yeterliliği olmalıdır. Resmi olarak yeterliliği olmayan kişilerin yapması söz konusu değildir. Üniversite, Akademi veya Yüksek Okulların şehir planlama, bölge planlama, kentsel tasarım veya mimarlık fakülte veya bölümlerinden, şehir plancısı, bölge plancısı, kentsel tasarımcı unvanı olan kişilerin yapması makuldür.

Mimar unvanı olan kişilerinde doktora ya da master yaparak mevzii imar planı yapabilmesi için yol açılmıştır.

birevim
Paylaş

6 Comments

 1. Beyza Polat Reply

  Bir ara mimarlık okumak istemiştim ama tercihlerimde yazmadım sonradan. Yazmama sebebim bazı kelimeleri hiç bir şekilde zihnimde tutamamaktı 🙂

 2. Songül Yalçın Reply

  Mimarlık terimleri gerçekten ağır, mevzii imar planı yapabilmek için mimarların yüksek lisans mı yapması gerekiyor?

  1. admin Reply

   Merhaba Songül Hanım,
   Mimar unvanı olan kişilerinde doktora ya da master yaparak mevzii imar planı yapabilmesi mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 4 =

Güvenlik Sorusu

5 x 3?