xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Muhdesat Nedir? Muhdesat Nasıl Kaldırılır?

Gayrimenkul sektöründe çok farklı terimler bulunmaktadır. Gayrimenkule yakın olmayan ya da daha önce bu sektörle alakalı bilgiler edilmemiş kişilere bu terimler yabancı gelebilir. O terimlerden bir tanesi de Muhdesat hak sahibinin dışında bir başka kişinin veya kişilerin binasının yapısının bulunması durumuna bu isim veriliyor. gayrimenkul sektöründe yer alan farklı terimler ev aldığımız zaman ya da tapuda işlem yaptığımız zaman karşımıza çıkabiliyor.

birevim peşinatsız ev

Muhdesat bir taşınmazın üzerinde hak sahibi dışında olan kişi ya da kişilerin binasının yapısının olmasına verilen isim olarak karşımıza çıkıyor. Birçok kişiye yabancı gelse de bu yazımızda sizlere Muhdesat Nedir? Muhdesat Nasıl Kaldırılır? Tüm detayları anlatacağız.

Sadece taşınmaz olarak algılanması da doğru değildir. Herhangi bir yapı hatta bir ağaç bile örnek olarak verilebilir. Bölünmüş toprak parçalarında sık sık bu durumlar ortaya çıkmaktadır. Daha önce hissedarların diktiği ağaç bile olabilir. Bahse konu olan ağaç ya da taşınmaz için hukuk önünde hak sahibi olan kişi ya da kişiler avantajlıdır.

Muhdesat Nasıl Kaldırılır?

Gayrimenkul alanında bazen hukuki uyarlamalar olabilmektedir. Hepsi olmasa da bazıları idari uygulamalar ile çözülebilmektedir. Muhdesat kaldırma gibi işlemlerle de idari işlemler ile yapılabiliyor.

3402 sayılı Kadastro Kanunu’nun 19. maddesince tapu kütüğünün beyanlar Muhdesat kaldırma ile alakalı tüm detaylar paylaşılmaktadır.  Yer alan 19.madde de yapılacak işlemler sırasıyla anlatılmıştır. Bu olay için mahkeme açmaya ya da daha farklı bir yol izlemeye gerek yoktur. Gayrimenkulun bazı alanlarında özellikle anlaşmazlığın keskin olduğu olaylarda mahkeme süreci olabiliyor. Ancak Muhdesat kaldırma işlemi için buna gerek yoktur.

Muhdesat Aidiyet Davası Nasıl Açılır?

Muhdesat anlaşmazlıklarında dava açmaktan başka çözüm yoktur. Bu nedenle de olayın mahkemeye taşınması son derece normal bir olaydır.  Muhdesat aidiyetinin tespit edilmesinde ortaklık sonlandırması gibi durumlar söz konusu olacaktır.

Muhdesat davacı tarafından meydana getirildiği kabul edilirse taşınmaz üzerinde paydaş olanlara bir zorunluluk gelmektedir. Bu gibi durumlarda taşınmazda hak sahibi olanlar için bir taraf olma zorunluluğu gelmektedir.

birevim
Paylaş

6 Comments

  1. Demet Koç Reply

    Bunlar gerçekten çok yabancı olduğumuz kelimeler ancak çevremizde de sık sık şahit olduğumuz yaşanan olaylar

  2. Osman Şahin Reply

    Belediyenin ortam ağaçlandırması da belediyeye ait bir muhdesat olarak mı geçiyor, sonuçta o yapılarda taşınmaz olarak nitelendiriliyor resmiyette doğru mudur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − seven =

Güvenlik Sorusu

8 x 4?