Peşinatsız Ev Kredisi Çekmenin Yolları

İleride değerlendirmek üzere bankalardan peşinatsız ev kredisi çekenler günümüzde bir hayli fazla. Şu an için şehrin dışında olan ancak 5-10 yıl sonra değerlenecek bölgelerde büyük bir rekabet var. Bu durum beraberinde talepleri artırıyor ve çok daha aktif bir inşaat ve bankacılık sektörü gündeme gelmekte. Kredi alabilmek için de bazı koşulların yerine gelmesi gerekli.

Peşinatsız Kredi Çekme

Bankalara başvuru yaparken şu detaylara dikkat edilebilir:
• Öncelikle satın alınan evin ve /veya başka bir tarla, arsa, ev vs.nin ipotek olarak gösterilmesi gerekli.
• İkinci olarak gelir belgesi olması ve miktarın aylık taksit ödemesinin üzerinde olması gerekmekte. Yani siz birkaç kişi birlikte bu borcu ödeseniz bile kredi çeken kişinin gelirine bakılıyor.
• Banka kredi notunuz en önemli şartlardan birisi. Kredi notu düşük olduğunda banka geri ödeme konusunda risk olacağınızı düşünüyor ve kredi talebini olumlu karşılamıyor.

Devlet Bankası Özel Banka Ayrımı Nasıl Etki Ediyor?

Peşinatsız taksitle ev kredisi almak istediğinizde bunun aylık ödeme miktarını, toplam geri ödemesini hesaplayarak banka seçmeniz gerekmektedir. Ancak banka seçiminde devlet bankalarının çoğu zaman daha düşük faizden kredi verdiklerini görebilirsiniz. Bunun nedeni bankanın enflasyondan etkilenme seviyesi ve genel talep, işleyiş durumuyla ilgilidir. Ama her zaman düşük kredi faizi anlamına gelmez. Bazen özel bir bankanın devlet bankasına göre daha düşük miktarda kredi verdiğini görebilirsiniz. Yani bu yönde bir eğilim vardır ama her zaman geçerli değildir. Kampanya dönemlerini, enflasyon ve tersi durumları iyi değerlendirmek gerekiyor.

Anlaşmalı Bankaları Değerlendirin

Peşinatsız ev almanın yolları için belki de size bir artı katacak durum, maaşınızı aldığınız bankaya başvuru yapmanızdır. Maaş müşterileri için bazı durumlarda daha avantajlı ödeme seçenekleri ve nispeten kolay çıkan kredi durumu görülebilir. Olası küçük bir değişiklik bile uzun vadede geri ödemelere pozitif yansıyacaktır. Örneğin faiz oranı normal müşterilere 0,95 ve maaş müşterilerine 0,90 olsun. Bu sizin aylık kredi taksiti ödemelerinize hemen yansır ve 10 senelik süreç içinde de hafife alınmayacak bir dereceye gelebilir. 1500-2000₺ toplam geri ödeme farkı gibi…

Önceki

Nasıl Peşinatsız Ev Alabilirim?

Sonraki

Peşinat Ödemeden Ev Sahibi Olmak Mümkün Müdür?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir