Tapu Harcı 2020’de Ne Kadar Olacak?

Satışı gerçekleştirilen tüm gayrimenkuller için tapuda beyan edilen satış bedelinin %4’ü olarak hesaplanan harca tapu harcı denir Tapu harcına ek olarak 2020 yılı için 178,50 Türk Lirası döner sermaye bedeli de tahsil edilmektedir.

Tapu Harcı Beyan Edilen Satış Bedelinin %4’üdür

Tapu harcı taraflar tarafından farklı şekilde beyan edilmediği sürece her iki taraftan da alınır, yüzde 4’lük bedelin yarısını satıcı yarısını alıcı öder ancak döner sermaye bedeli yine taraflar farklı bir beyanda bulunmadığı sürece satan taraftan tahsil edilir. Tapu harcının ne kadar olacağını yani Tapu Harcı 2020’de Ne Kadar Olacak? sorusunun cevabını belirleyen tapuya bildirilen gayri menkulün satış bedeli belirler. Tapu harcamasını belirleyen gayrimenkulün satış bedeli olduğundan dolayı alıcı ve satıcı tarafından tapuya malın bedeli değerinin altında gösterilmekte tapu harcını daha az ödemek isteyen taraflardan satıcı bu sayede hem de daha az vergi ödeyerek te ayrıca kar elde etmekte.

Eksik Beyanın Cezası Vardır

Son yıllarda Gelir İdaresi tarafından bu gibi durumlar sık kontrol edilmekte ve hem alıcıya hem de satıcıya aradaki beyan farkı yasal faizi ile birlikte hesaplanan eksik harç tutarının yüzde 25’i oranında vergi ziyaı cezası yansıtılmaktadır. Bu durum alıcı için ayrıca zarara da neden olur gelecekte gayrimenkulü satmak istediğinde beyan ettiği bedel üzerinden gelir vergisi ödemek zorunda kalacaktır. Tapu Harcı 2020’de Ne Kadar Olacak? sorusunun cevapları arasında bilinmesi gereken konu, miras yolu ile devir alınan gayrimenkuller için tapu harcı ödenmez ayrıca bağış tapu harcı ise bağış için beyan edilen değer üzerinden yüzde 6,831 olarak hesaplanmaktadır, her ikisinde de döner sermaye bedeli ödenmektedir.

Tapu Harcı Kamu Bankalarına Ve PTT Şubelerine Yatırılır

Tapu Harcı 2020’de Ne Kadar Olacak? konusunda merak edenler harç bedelini kamu bankalarına ve PTT şubelerine yatırabileceklerini de bilmelidirler. Ev hanımları, emekliler, gazi ve şehit yakınları, engelliler, dul ve yetimler, işsizler, ek geliri olmaması ve gayrimenkulünün alanı 200 m2’yi aşmaması halinde emlak vergisinden muaftır.

Önceki

Şehir Hastanesi Hakkında Tüm Merak Edilenler

Sonraki

Yazlık Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler