xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Tapu Harcı 2020’de Ne Kadar Olacak?

Satışı gerçekleştirilen tüm gayrimenkuller için tapuda beyan edilen satış bedelinin %4’ü olarak hesaplanan harca tapu harcı denir Tapu harcına ek olarak 2020 yılı için 178,50 Türk Lirası döner sermaye bedeli de tahsil edilmektedir.

birevim peşinatsız ev

Tapu Harcı Beyan Edilen Satış Bedelinin %4’üdür

Tapu harcı taraflar tarafından farklı şekilde beyan edilmediği sürece her iki taraftan da alınır, yüzde 4’lük bedelin yarısını satıcı yarısını alıcı öder ancak döner sermaye bedeli yine taraflar farklı bir beyanda bulunmadığı sürece satan taraftan tahsil edilir. Tapu harcının ne kadar olacağını yani Tapu Harcı 2020’de Ne Kadar Olacak? sorusunun cevabını belirleyen tapuya bildirilen gayri menkulün satış bedeli belirler. Tapu harcamasını belirleyen gayrimenkulün satış bedeli olduğundan dolayı alıcı ve satıcı tarafından tapuya malın bedeli değerinin altında gösterilmekte tapu harcını daha az ödemek isteyen taraflardan satıcı bu sayede hem de daha az vergi ödeyerek te ayrıca kar elde etmekte.

Eksik Beyanın Cezası Vardır

Son yıllarda Gelir İdaresi tarafından bu gibi durumlar sık kontrol edilmekte ve hem alıcıya hem de satıcıya aradaki beyan farkı yasal faizi ile birlikte hesaplanan eksik harç tutarının yüzde 25’i oranında vergi ziyaı cezası yansıtılmaktadır. Bu durum alıcı için ayrıca zarara da neden olur gelecekte gayrimenkulü satmak istediğinde beyan ettiği bedel üzerinden gelir vergisi ödemek zorunda kalacaktır. Tapu Harcı 2020’de Ne Kadar Olacak? sorusunun cevapları arasında bilinmesi gereken konu, miras yolu ile devir alınan gayrimenkuller için tapu harcı ödenmez ayrıca bağış tapu harcı ise bağış için beyan edilen değer üzerinden yüzde 6,831 olarak hesaplanmaktadır, her ikisinde de döner sermaye bedeli ödenmektedir.

Tapu Harcı Kamu Bankalarına Ve PTT Şubelerine Yatırılır

Tapu Harcı 2020’de Ne Kadar Olacak? konusunda merak edenler harç bedelini kamu bankalarına ve PTT şubelerine yatırabileceklerini de bilmelidirler. Ev hanımları, emekliler, gazi ve şehit yakınları, engelliler, dul ve yetimler, işsizler, ek geliri olmaması ve gayrimenkulünün alanı 200 m2’yi aşmaması halinde emlak vergisinden muaftır.

birevim
Paylaş

12 Comments

 1. Osman Kurt Reply

  Artık tapu da fiyatlar otomatik çıkıyor ve o fiyatın üzerinden tapu harcı ödeniyor. Misal biz evimizi satarken evin satış bedeli 140.000 TL gözüküyordu ve tapu harcı ona göre çıktı

 2. Pınar Güler Reply

  Tapu harcı fiyatı bence iyi bir rakamda, ne çok fazla, ne çok az.
  Tapu harcı her sene ufak tefek zamlanıyor bence kimseyi rahatsız etmiyordur

 3. Gökhan Şimşek Reply

  Tapu harç tutarları bence çok fazla değil, ama tabi ki rahatsız olan vardır keşke hiç olmasa 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × four =

Güvenlik Sorusu

7 x 6?