xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Konut Kredisi Nedir?

Eğer bankada belirli bir birikiminiz bulunmuyorsa, ev sahibi olabilmeniz için önce borçlanmanız gerekmektedir. Kira ödemek yerine kredi ödeyerek siz de konut sahibi olabilirsiniz. Konut kredisi, kişinin satın alacağı evi bankaya teminat olarak vermesi koşuluyla, bankalar tarafından müşterilerine verilen bir kredi türüdür. Konut kredilerinin vadesi genellikle sabit faiz oranlarıyla birlikte 5-30 yıl arasında değişiklik gösterebilmektedir.

birevim peşinatsız ev

Konut kredisine başvurmak isteyen kişi, öncelikle satın almak istediği konuta karar vermeli daha sonra da kredi imkanı sunan bankaları araştırması gerekmektedir. Kişi kendisi için en uygun faiz oranlarını sunan bankaya karar verdikten sonra başvurusunu gerçekleştirmelidir. Kredi başvurusu onaylanırsa, devreye gayrimenkul değerlendirme uzmanları girecektir. Gayrimenkul uzmanları kişinin satın almak istediği evin değerini belirler ardından kişiden evin değerinin dörtte birini peşinat olarak ödemesi beklenir. Konut kredisinin, uzmanların belirlediği değerin %70-75’ine kadar verilebilmesi mümkün.

KONUT KREDİSİ ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Yapılan kredi başvurusu ön onaya alındığı zaman, gerekli belgelerle bankaya gitmeniz gerekmektedir. Konut kredisi için bankalar; nüfus cüzdanı, ikametgah, gelir beyanı olarak 3 temel belge istemektedirler. Eğer konut kredisi için başvuran kişinin düzenli bir geliri mevcutsa, başvurunun onaylanma ihtimali çok yüksektir. Eğer kişinin daha önceden aldığı bir kredi borcu nedeniyle hakkında banka takip kararı çıkarttırıldıysa kredi alması mümkün değildir.

Konut kredilerinde ipotek uygulaması geçerli olduğu için kefil istenmemektedir. Ama eğer başvuran kişinin yeterli bir geliri yoksa, o zaman kefil uygulaması yapılmaktadır.

KONUT KREDİSİ HANGİ DURUMLARDA KULLANILAMAZ?

Konut kredisi alabilmek için, satın alınacak konutun niteliğinin mesken olması şartı aranmaktadır. Arsa, dükkan, depo gibi niteliklerdeki tapulara konut kredisi verilmemektedir.

– Eğer satın alacağınız konut kanunlara ve yönetmeliklere uygun bir şekilde yapılmadıysa, konut kredisi çekmeniz mümkün değildir. Kat mülkiyetine sahip olması bu açıdan çok önemlidir. Diğer taraftan, eğer konutun kat irtifakı var ise Yapı Kullanma İzin Belgesine sahip olmalıdır.

– Eğer akrabanızdan konut satın almak istiyorsanız, konut kredisinden yararlanamamaktasınız. Bu durum, yapılan satışın finansman olarak görülmesinden kaynaklanır. Bankalar buna çözüm olarak, Bireysel Finansman Kredisi seçeneğini sunmaktadırlar.

– Konutu değerlendirmesi için gönderilen gayrimenkul uzmanı evin tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol edecektir. Raporda konutun tamamlanmış olarak gözükmesi, konut kredisi kullanımı açısından önem taşımaktadır.  Satın almak istediğiniz konutun %80 oranında tamamlanış olması gerekmektedir.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Adem Demir Reply

    Konut kredisi günümüzde en çok kullanılan 2.kredi diye biliyorum, faizler yüksek olmasına rağmen konut kredisinden vazgeçmiyorlar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − 19 =

Güvenlik Sorusu

2 x 7?